2500kVA Dağıtım Transformatörü: ONAN/ONAF Soğutma ile Maksimum Aşırı Yük Kapasitesi

May 13, 2026

Mesaj bırakın

Endüstriyel tesisler, veri merkezleri ve büyük ticari kompleksler için2500kVA dağıtım trafosukritik bir varlıktır. Ancak yazın zirvelere ulaşıldığında veya üretim hatları uzadığında her mühendis şunu sorar:2500kVA transformatörüm gerçekte ne kadar aşırı yükü kaldırabilir?

 

Cevap, soğutma yönteminde-özellikleONAN/ONAF kombine soğutma.

 

18 yılı aşkın ihracat tecrübesine sahip profesyonel bir transformatör üreticisi olarak,GNEEgüvenli bir şekilde elde edilen 2500kVA üniteleri tasarlar ve sunar%25–33 ek kapasiteisim plakası derecelendirmesini değiştirmeden.

 

Bu kılavuz, yatırımınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için gerçek-dünyanın sınırlarını, malzeme seçimlerini, boyut planlamasını ve değişken seçimi açıklamaktadır.

 

info-580-317

2500kVA dağıtım trafosu

 

ONAN ve ONAF Soğutma - Güç Rezervinin Geldiği Yer

 

 

Çoğu modern 2500kVA dağıtım transformatörü çift-kademeli soğutmayla üretilmiştir: temel yük için ONAN ve en yüksek talep için ONAF.

 

  • ONAN (Doğal Petrol, Doğal Hava).Hayran yok; sıcak yağ, ortam havasının pasif olarak aktığı radyatörlere doğal olarak yükselir. Temel sürekli kapasite: 2500kVA. Sabit yükler ve sessiz ortamlar (hastaneler, konut trafo merkezleri) için en iyisi.

 

  • ONAF (Doğal Petrol, Hava Kuvvetli).Yağ sirkülasyonu aynı, ancak fanlar havayı radyatörlerin üzerine zorlayarak ısıyı çok daha hızlı dışarı atıyor. Fanlar açıkken aşırı yük kapasitesi: tipik olarak 3125–3333kVA (%25–33 artış). Endüstriyel yoğunluklar, sıcak iklimler ve acil durum yedeklemesi için en iyisi.

 

ONAN Vs ONAF Cooling

Maksimum Güvenli Aşırı Yükleme - Mühendislik Yönergeleri

Soğutma modu Sürekli kapasite Kısa-vadeli acil durum (tipik)
Yalnızca ONAN 2500kVA 2750 kVA (2 saat) / 3000 kVA (1 saat, hızlandırılmış eskime riski)
ONAF devreye girdi 3125kVA 3300 kVA (2 saat) / 3500 kVA (1 saat, ortam sıcaklığı)<30 °C)

 

Bu değerler gösterge niteliğinde bir kılavuzdur. IEC 60076.7 uyarınca, izin verilen kısa-süreli aşırı yük, ön-yüke, ortam sıcaklığına ve termal zaman sabitine - bağlıdır, genellikle tanımlanmış koşullar altında 1-2 saat için 1,3–1,5 × değerine kadardır. IEC 60076-2'ye göre sıcaklık sınırları: sargı ortalama sıcaklık artışı 65 K'ye eşit veya daha az, üst yağ 60 K'ye eşit veya daha az. Güvenli dinamik aşırı yük için, sargı ve yağ sıcaklıklarını gerçek zamanlı olarak izleyin; Termal değerlendirme olmadan asla limitleri aşmayın.

 

Bakır ve Alüminyum Sargılar – 2500kVA Transformatörünüz İçin Hangisi Doğru?

 

 

Bir belirtirken2500kVA dağıtım trafosuİletken malzemesi maliyeti, boyutu ve verimliliği doğrudan etkiler.

 

Bakır Sargılar – Daha Yüksek Maliyet, Daha İyi Performans

  • İletkenlik:Bakır alüminyumdan ~%40 daha iletkendir.
  • Boyut avantajı:2500kVA bakır-sargılı bir transformatör%15–20 daha küçükAyak izi ve ağırlık olarak.
  • Kuvvet:Daha iyi kısa-devre dayanımı; sık arıza yaşanan endüstriyel şebekeler için kritik öneme sahiptir.
  • Ömür:Bakır onlarca yıl boyunca kaymaz veya gevşemez.

 

Alüminyum Sargılar – Daha Düşük Başlangıç ​​Maliyeti

  • Maliyet:Genellikle%30–35 daha ucuzaynı 2500kVA değeri için bakırdan daha fazladır.
  • Dezavantajı:Daha büyük bir kesit-gerekiyor;daha hacimli transformatör(uzunluğa ~300–400 mm ekler).
  • Risk:Mükemmel cıvatalı bağlantılar gerektirir; aksi takdirde termal genleşme gevşemeye neden olabilir.

 

Hızlı Karşılaştırma Tablosu (2500kVA, 11/0,4 kV, 50 Hz)

Parametre (2500kVA, 11/0,4 kV, 50 Hz) Bakır Alüminyum
İletkenlik Alüminyumdan yaklaşık %40 daha yüksek Temel
Ayak izi / ağırlık %15–20 daha küçük ve daha hafif (yaklaşık. 4200 kg) Daha hacimli (yaklaşık. 5100 kg, +300–400 mm)
Kısa-devre gücü Harika Ilıman
Maliyet Daha yüksek (fiyat endeksi ~1,4x) %30–35 daha ucuz (1,0x)
En uygun Endüstriyel, veri merkezi Kırsal, bütçe projeleri (cıvatalı bağlantılar mükemmel olmalıdır)

 

Boyutlar ve Muhafaza – 2500kVA'lık bir transformatör Trafo Merkezinize Uyum Sağlar mı?

 

 

Birçok GNEE müşterisi mevcut "tuğla evlerin" veya kompakt prefabrik trafo merkezlerinin fotoğraflarını göndererek şunları soruyor:Buraya 2500kVA trafo sığabilir mi?Cevap soğutma yöntemine ve malzeme seçimine bağlıdır.

 

2500kVA Transformer DESIGN

Tipik 2500kVA Transformatör Boyutları (Bakır, ONAN/ONAF'a Hazır)

Bileşen Uzunluk Genişlik Yükseklik
Tank (radyatörsüz) 2000 mm 1200mm 1800mm
ONAN radyatörlü 2400mm 1600mm 2200 mm
ONAF hayranları eklendiğinde +100 mm Aynı +50 mm

 

Güvenli Çalışma için Minimum Açıklık Gereksinimleri

  • Hava akışı:En azından800 mmONAN soğutması için her tarafta;1000 mmONAF için fan tarafında.
  • Yağ tutma:Bir set duvarı veya damlama tepsisi için alan bırakın (tipik olarak yağ hacminin %110'u - 2500kVA'lık bir ünite için ~3000 litre).
  • Kapı açılışı:Bir "konut"a giriliyorsa, kapı en azından2500 mm yükseklik × 1800 mm genişlik.
  • Havalandırma:ONAF ile bile odanın giriş panjurlarına ve egzoz fanlarına ihtiyacı vardır; aksi takdirde sıcak hava devridaim yapar ve soğutma başarısız olur.

 

Boyutlandırma ve Gümrükleme Notları

  • ONAN için her tarafta en az 800 mm hava akışı açıklığı bırakın; ONAF için fan tarafında 1000 mm.
  • Yağ muhafazası: yağ hacminin yaklaşık %110'u oranında set duvarı veya damlama tepsisi (2500kVA'lık bir ünite için yaklaşık 3000 litre).
  • ONAF'ta bile giriş panjurları ve egzoz fanlarıyla oda havalandırması zorunludur.

 

Mineral Yağ ve Ester Yağ Karşılaştırması – Doğru Dielektrik Sıvının Seçimi

 

 

Yağ türü yangın güvenliğini, çevresel riski ve transformatör ömrünü etkiler. bir için2500kVA dağıtım trafosuONAN/ONAF yükleri altında çalışırken rehberiniz burada.

 

Madeni Yağ – Standart Seçim

  • Artıları:En düşük maliyet, mükemmel dielektrik mukavemeti, yaygın olarak bulunur.
  • Eksileri:Düşük yangın noktası (~160 derece) – iç mekanda veya yanıcı malzemelerin yakınında yüksek risk.
  • Şunun için en iyisi:Dış mekan trafo merkezleri, uzak alanlar veya bütçenin öncelikli olduğu yerler.

 

Doğal Ester (FR3) veya Sentetik Ester

  • Artıları: Fire point >300 derece (K-sınıfı sıvı), biyolojik olarak parçalanabilir, kağıt yalıtım ömrünü 5–8 yıl uzatır.
  • Eksileri:Mineral yağdan 2-3 kat daha pahalıdır, daha viskozdur (doğal sirkülasyon daha yavaştır; biraz daha büyük radyatörler gerektirir).
  • Şunun için en iyisi:İç mekan kurulumları, alışveriş merkezleri, hastaneler, çevreye duyarlı siteler.

 

Hızlı Seçim Tablosu

Sıvı Ateş noktası Biyolojik olarak parçalanabilir Şunun için en iyisi:  
Madeni yağ Yaklaşık 160 derece HAYIR Dış mekan trafo merkezleri, bütçeye-ilk sahalar  
Doğal ester sıvısı >300 derece (K-sınıfı) Evet Kapalı alanlar, alışveriş merkezleri, hastaneler, çevreye duyarlı alanlar  
Sentetik ester Yaklaşık 310 derece Kısmi Yüksek-yangın-güvenliğine sahip iç mekan uygulamaları  

 

İster seçONANbasitlik açısından veyaONAFmaksimum esneklik için,2500kVA dağıtım trafosuteslim edebilir3333kVA'ya kadarbelirtildiğinde ve doğru şekilde çalıştırıldığında. Bakır sargılar size daha küçük bir ayak izi sağlar; alüminyum ön maliyetten tasarruf sağlar. Madeni yağ açık havada çalışır; ester yağı insanları ve gezegeni korur.

 

Aşırı yük marjınızı tahmin etmeyin.GNEE'ye gönderyük profili, ortam sıcaklığı ve trafo merkezi fotoğrafları. Mühendislerimiz 8 saat içinde şu şekilde yanıt verecektir:

  • A özel aşırı yük hesaplama tablosu(Belirli siteniz için ONAN ve ONAF)
  • Bakır ve alüminyum teklifi+ boyut çizimi
  • Mineral ve ester yağı tavsiyesiyangın riskine dayalı

 

Fiyat teklifi al

 

SSS

 

2500 kVA'lık bir transformatörde ne kadar yağ var?

2500 kVA, 13,8kv ped-montajlı bir transformatörün transformatör yağı383 Gal. 2500 kva trafo ağırlığı yaklaşık 13889 lbs'dir. Normalde 1 x 40 HQ, Kuzey Amerika'ya 4 adet 2500kva, 13,8 kV ped-montajlı transformatör yükleyebilir.

 

2500kva transformatör ağırlığı ne kadardır?

2500 kva trafo ağırlığıyaklaşık 13889 lbs. Normalde 1 x 40 HQ, Kuzey Amerika'ya 4 adet 2500kva, 13,8 kV ped-montajlı transformatör yükleyebilir.

 

2500kVA'lık bir transformatör kaç kW'ı taşıyabilir?

Güç faktörüne bağlıdır: PF 0,85'te yaklaşık 2125 kW; Birlik PF'de 2500 kW.

 

480 V'ta tam-yük akımı nedir?

Yaklaşık 3007 A (üç-fazlı); 240 V'de yaklaşık 10416 A; 600 V'ta yaklaşık 2406 A.

 

Tipik verimlilik nedir?
Verimlilik genellikle %99'un üzerindedir ve genellikle küresel eko{1}}tasarım düzenlemelerini (DOE 2016 gibi) karşılar veya aşar).

 

Aşırı yüklenebilir mi?

Evet, sıcaklık izlemeyle birlikte IEC 60076.7 kılavuzu kapsamında yaklaşık 1,3–1,5 × nominal değere kadar-kısa vadeli aşırı yükler mümkündür; isim plakasının üzerinde-uzun süreli çalıştırma yalıtımın eskimesini hızlandırır.

Soruşturma göndermek