Trafo Kapasite Hesaplama Kılavuzu: Doğru kVA Nasıl Seçilir?

May 06, 2026

Mesaj bırakın

Endüstriyel üretimde, ticari işlemlerde ve hatta büyük - ölçekli konut projelerinde transformatörler, güç kaynağı sisteminin "kalbidir". Yüksek - voltajlı elektriği ekipman, aydınlatma ve diğer elektrikli cihazlar için kullanılabilir düşük - voltaj gücüne dönüştürürler. Bununla birlikte, yanlış kapasiteye (kVA cinsinden ölçülen) sahip bir transformatörün seçilmesi bir dizi soruna yol açabilir: küçük boyutlu bir transformatör, sık sık aşırı yüklenmeye neden olabilir, pahalı ekipmanlara zarar verebilir ve hatta elektrik yangınlarını tetikleyebilir; büyük boyutlu olanı enerji israfına neden olur (düşük yük oranı ve yüksek - yük kaybının olmaması nedeniyle) ve ilk satın alma ve uzun - vadeli işletme maliyetlerini artırır.

Projeniz için Doğru Transformatörü Seçin

 

Peki doğru trafo kapasitesi nasıl doğru bir şekilde seçilir? Bu kılavuz, ister yeni bir fabrika inşa ediyor olun, ister bir ticari merkezi geliştiriyor olun, ister bir yerleşim bölgesi planlıyor olun, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacak temel adımları, temel faktörleri ve pratik ipuçlarını ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

 

Trafo Kapasitesi (kVA) Nedir?

 

 

Seçime dalmadan önce temelleri açıklayalım. Transformatör kapasitesi (kVA, kilovolt - amper), tüketilen gerçek gücü değil, yüke güvenli bir şekilde iletebileceği maksimum gücü temsil eder. Cihazlar tarafından kullanılan gerçek gücü ölçen watt'tan (W) farklı olarak kVA, "görünür güçtür" -, gerçek gücü (kW) ve reaktif gücü (kVAR, motorlar veya transformatörlerin kendisi gibi endüktif cihazlar tarafından kullanılır) birleştirir.

 

Transformer Capacity

kVA, kW ve güç faktörü (PF, gücün ne kadar verimli kullanıldığının ölçüsü) arasındaki ilişki şöyledir:

 

  • kVA=kW ÷ PF

 

Bu formül kapasite seçiminin temel taşıdır. Örneğin, toplam elektrik yükünüz 80 kW gerçek güç gerektiriyorsa ve ekipmanınızın ortalama güç faktörü 0,8 (endüstriyel makineler için ortak bir değer) ise, gerekli görünen güç 80 ÷ 0.8=100 kVA'dır.

 

Temel Adım 1: Toplam Elektrik Yükünüzü (kW) Hesaplayın

 

 

İlk ve en kritik adım, transformatörden beslenecek tüm elektrikli cihazların listelenmesi ve toplam gerçek güçlerinin (kW) hesaplanmasıdır. Bu, iki senaryoya dikkat edilmesini gerektirir: sürekli yük (pompa veya sunucu gibi 7/24 çalışan cihazlar) ve aralıklı yük (kaynak makineleri veya klimalar gibi periyodik olarak kullanılan cihazlar).

 

Nasıl Hesaplanır:

  • Her cihazı, nominal gücünü (kW, genellikle isim plakasında bulunur) ve çalışma süresini (örneğin, taşıma bandı için günde 8 saat, ısıtıcı için günde 2 saat) listeleyin.
  • Sürekli yükler için: Bunların tam gücünü toplama ekleyin (örneğin, 24/7=15 kW ile çalışan 15 kW'lık bir su pompası).
  • Aralıklı yükler için: "Talep faktörünü" kullanın (yükün tam olarak ne sıklıkta kullanıldığını gösteren yüzde). Örneğin, zamanın yalnızca %30'unda kullanılan 20 kW'lık bir kaynak makinesinin talep faktörü 0,3'tür, dolayısıyla toplama 20 × 0.3=6 kW katkıda bulunur.

 

Örnek: Küçük bir fabrikada:

1 sürekli yük: 20 kW hava kompresörü (7/24)

2 aralıklı yük: 15 kW torna tezgahı (zamanın %50'sinde kullanılır) + 10 kW matkap (zamanın %40'ında kullanılır)

Toplam yük=20 + (15×0,5) + (10×0,4)=20 + 7.5 + 4=31.5 kW

 

Temel Adım 2: Güç Faktörünü (PF) Belirleyin

 

 

Daha önce de belirtildiği gibi güç faktörü gerekli kVA'yı doğrudan etkiler. Çoğu elektrikli cihazın (özellikle motorlar, transformatörler ve floresan lambalar gibi endüktif cihazların) güç faktörü 1,0'ın altındadır. PF ne kadar düşük olursa, aynı kW'ı sağlamak için o kadar fazla kVA'ya ihtiyaç duyarsınız.

 

Ortak Güç Faktörü:

Ekipman Tipi

Nedir?

Güç Faktörü (PF)
Tahmin

Seçim
Tavsiye

Dirençli Yük

Elektrikli Isıtıcı,
Akkor Lamba

1.0 (Mükemmel)

kVA ≈ kW

Endüktif Yük

Motor, Trafo,
Klima

0.80 - 0.90

kVA=kW ÷ 0,8

Kapasitif Yük

PC, Frekans Dönüştürücü,
LED Işık

0.80 - 0.95

kVA=kW ÷ 0,9

Ağır Kaynak

Kaynak Makinesi

0.50 - 0.70
(Son derece Zayıf)

Rezervasyon yapılması gerekiyor
%50'den fazla marj

 

Fabrika örneğine dönelim: Ortalama PF 0,8 ise gerekli kVA 31,5 kW ÷ 0.8=39.375 kVA'dır.

 

Temel Adım 3: Bir "Güvenlik Marjı" (Yük Faktörü) ekleyin

 

 

Akım yüklerine göre tam kVA değerini hesaplasanız bile asla tam olarak bu kapasitede bir transformatör seçmemelisiniz. Neden? Çünkü:

 

  • Gelecekteki genişleme: Yeni ekipman ekleyebilirsiniz (örneğin fabrikada yeni bir makine, alışveriş merkezinde daha fazla satış noktası).

 

  • Pik yükler: Bazı cihazlar başlatma sırasında daha fazla güç çeker (örneğin, motorlar, kısa - ömürlü olmasına rağmen, nominal akımının 3-5 katı "başlatma akımına" sahiptir).

 

  • Bakım: Küçük bir marj, rutin işlemler sırasında sık sık aşırı yüklenmeyi önler.

 

Yük faktörü (güvenlik marjı) genellikle hesaplanan kVA'nın %10 – %20'sidir. Genişleme potansiyeli yüksek endüstriler için (örneğin yeni kurulan şirketler, büyüyen fabrikalar) %20'lik bir marj önerilir; sabit yükler için (örn. olgun bir ofis) %10 yeterlidir.

 

Fabrika İçin Nihai Hesaplama:

  • Hesaplanan kVA=39.375; %20 marj=39.375 × 0.2=7.875
  • Toplam gerekli kVA=39.375 + 7.875=47.25 kVA

 

Transformatörler standart kVA değerlerinde (örn. 30, 40, 50, 63, 100 kVA) satıldığından, fabrikanın 50 kVA'lık bir transformatör (gerekli 47,25 kVA'yı aşan en küçük standart boyut) seçmesi gerekir.

 

Uygulama Senaryolarının Etkisi

 

 

Huawan'ın üstlendiği projelerde Kamerun'da yaygın olarak 160/250/400kVA kapasiteli dağıtım transformatörleri kullanılırken, Zambiya'da 600kVA ve 630kVA'lık üniteler sıklıkla tercih ediliyor. Bunun nedeni, Kamerun'un, konut ve küçük ticari elektrik tüketimini ana odak noktası haline getirerek elektrik şebekesi kapsamını genişletmeye yönelik elektrik restorasyon planını ilerletmesidir. Yük dağınık ve nispeten stabil olduğundan 160-400kVA'lık transformatörler köy düzeyindeki elektrik ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Buna karşılık, Zambiya'nın ulusal enerji politikası, güç kaynağı güvenilirliğinin artırılmasını ve endüstriyel taleplerin karşılanmasına öncelik verilmesini vurguluyor; bu da elektrik yüklerinin yoğun ve oldukça dalgalı olmasına neden oluyor. Bu nedenle endüstriyel elektrik ihtiyacını karşılamak için 600kVA ve 630kVA transformatörler seçilmiştir.

 

Buradan farklı uygulamaların benzersiz yük özelliklerine sahip olduğu anlaşılarak aşağıdaki özelleştirilmiş öneriler öne sürülebilir:

 

Endüstriyel ve İmalat

Yüksek - güçlü motorlara öncelik verin: Büyük motorlarınız varsa (örneğin, 50 kW+), hesaplanan kVA'ya ekstra %10 – %15 ekleyerek başlatma akımlarını hesaba katın (çünkü başlatma geçici aşırı yüke neden olabilir).

Industrial & Manufacturing

 

Örnek: 40 kW motora (PF 0,8) ve 20 kW diğer yüklere (PF 0,9) sahip bir fabrika. Hesaplanan kVA=(40†0,8) + (20†0,9) ≈ 50 + 22.2=72.2. Motor yolverme için %10 ekleyin: 79,4. 80 kVA'lık bir transformatör seçin.

 

Ticari Binalar (Ofisler, Alışveriş Merkezleri)

Aydınlatma ve HVAC'a odaklanın: LED aydınlatmanın PF'si yüksektir (0.95+), ancak HVAC sistemleri (klimalar, ısıtıcılar) daha düşük PF'ye (0,8 – 0,85) sahiptir. Ortalama 0,85 – 0,9 PF kullanın.

Commercial Buildings

 

Örnek: 5 kW aydınlatma (LED, PF 0,95) ve 15 kW HVAC (PF 0,85) bulunan 1.000㎡ büyüklüğünde bir ofis. Hesaplanan kVA=(5÷0,95) + (15÷0,85) ≈ 5.26 + 17.65=22.91. %10 marj ekle: 25,2. 30 kVA'lık bir transformatör seçin.

 

Konut Toplulukları

Düşük yük yoğunluğu, yüksek PF: Çoğu ev aletinin (buzdolapları, TV'ler, çamaşır makineleri) 0,9 – 0,95 PF'si vardır. Ortalama 0,92 – 0,95 PF kullanın.

Residential Communities

 

Örnek: Her biri 5 kW yüke (ortalama) sahip bir 20 - birimli apartman kompleksi. Toplam yük=20×5=100 kW. Hesaplanan kVA=100÷0,95 ≈ 105,26. %15 marj ekleyin (yoğun kullanım için, örneğin akşam yemekleri için): 121.05. 125 kVA'lık bir transformatör seçin.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

 

S: Trafo kapasitesi (kVA) ile gerçek güç tüketimi (kW) arasındaki fark nedir? Seçim sırasında bunları nasıl dönüştürebilirim?

C: Temel fark, "kVA'nın görünen gücü (aktif güç + reaktif güç dahil), kW'ın ise gerçek güç tüketimini ifade etmesidir." Şu formül kullanılarak güç faktörü (PF) aracılığıyla dönüştürülürler: kVA=kW ÷ PF (seçim için temel formül).

 

S: Transformatör kapasitesini seçmenin temel adımları nelerdir? Hesaplamadan sonra standart özellikler nasıl seçilir?

C: 3 adımda doğru hesaplamayı gerçekleştirin, ardından standart özellikleri eşleştirin:

Toplam yükü hesaplayın: Sürekli yükleri tam olarak toplayın;

  • "Talep faktörünü" kullanarak aralıklı yükleri dönüştürün (örneğin, %30 kullanım frekansına sahip 20kW'lık bir kaynak makinesi 20×0.3=6kW'a katkıda bulunur);
  • Güç faktörünü belirleyin: endüstriyel senaryolar için 0,75-0,85, ticari senaryolar için 0,85-0,9 ve konut senaryoları için 0,9-0,95;
  • Güvenlik marjı ekleyin: Sabit yük senaryoları için %10, yüksek genişleme potansiyeline sahip büyüme- odaklı senaryolar için %20. Hesaplamanın ardından "hesaplanan değerden daha büyük olan en küçük standart spesifikasyonu" seçin.

 

S: Endüstriyel, ticari ve konut senaryolarında trafo kapasitesi seçiminde farklı odak noktaları nelerdir?

A: Yük özelliklerine göre seçim yapın:

  • Endüstriyel/İmalat (Fabrikalar, Atölyeler): Yüksek-güçlü motor başlatma akımına öncelik verin (ek %10-%15 kapasite gerekir). Yükler yoğunlaşmıştır ve dalgalanmaktadır; geniş marjlı spesifikasyonları seçin (örneğin, hesaplanan 79,4kVA için 80kVA'yı seçin);
  • Ticari Binalar (Ofis Binaları, Alışveriş Merkezleri): Temel yükler HVAC (PF 0,8-0,85) ve LED aydınlatmadır (PF 0.95+). Ortalama PF 0,85-0,9 ile hesaplayın; 1.000㎡ ofis için 30kVA önerilir;
  • Konut Toplulukları (Apartmanlar, Yerleşim Bölgeleri): Ev aletleri dağınık yüklerle ve en yüksek konsantrasyonla (örn. akşam yemek pişirme) PF 0,9-0,95'e sahiptir. %15 marj ekleyin; 20 daire için 125kVA önerilir.

 

S: Neden hesaplanan değerle tam olarak eşleşen kapasiteye sahip bir transformatör seçemiyoruz? Ne kadar güvenlik payı (yük faktörü) ayrılmalıdır?

C: Tam eşleştirme 3 büyük riske yol açar:

  • Ekipmanın tepe başlatma akımının üstesinden gelinememesi (motor başlatma akımı, nominal değerin 3-5 katıdır);
  • Gelecekteki yeni ekipmanlar için genişleme alanı yok;
  • Normal çalışma sırasında kolay aşırı yük açma.
  • Güvenlik marjı önerileri:
  • Sabit yük senaryoları (olgun ofis binaları, eski yerleşim bölgeleri): %10 ekleyin;
  • Büyüme{0} odaklı senaryolar (yeni kurulan fabrikalar, yeni yerleşim toplulukları): %20 ekleyin;
  • Endüstriyel yüksek-frekanslı aşırı yük senaryoları (endüstriyel parklar, ağır üretim): %20-%30 ekleyin.

 

S: Karmaşık veya belirsiz yükler için kapasite nasıl doğru şekilde seçilir?

C: Karmaşık senaryolar için-öz tahmin yapılması önerilmez; elektrik mühendislerine danışın. Ayrıntılı yük analizi yapabilir, gerçek güç faktörünü-yerinde ölçebilir ve optimum kVA değerini önerebilirler. Uzun vadede bu, yanlış kararlardan kaynaklanan yüksek kayıpların önlenmesini sağlar.

Teklif İste

 

Doğru transformatör kapasitesini seçmek yalnızca bir cihaz satın almakla ilgili değildir; operasyonlarınız için istikrarlı, verimli ve güvenli bir güç kaynağı sağlamakla ilgilidir.

Size en uygun transformatör kapasitesini bulmak için Huawan ile iletişime geçin.

Soruşturma göndermek